تبلیغات
وبلاگ مهندسی برق قدرت - استانداردهای تابلو های توزیع
وبلاگ مهندسی برق قدرت
***فقط برق***

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

استانداردهای تابلو های توزیع

استانداردهای مورد نیاز برای برخی از قطعات بکار برده شده در تابلوها
استانداردهای عمومی بدنه تابلو
- دربها باید با لولای گالوانیزه یا استیل بوده و دارای قفل باشد قفلها باید شبیه به هم انتخاب شده و یک کلید برای هر قفل موجود باشد - تابلوها باید طوری ساخته شوند که توسعه  آنها در آینده امکان پذیر باشد - تابلو باید طوری ساخته شود که امکان دسترسی پرسنل و یا افرادی که با تابلو در تماسند به قسمتهای برقدار یا قسمتهایی که ایجاد قوس الکتریکی می کنند نباشد .
- برای حفاظت تحت شرایط قوس و وقوع خطا معیارهای زیر باید پا برجا باشد .
- هیچ درب یا دریچه حفاظتی باز نباشد – هیچ بخشی از تابلو شل نشده باشد – هیچ سوراخی ناشی از سوختگی در سطح خارجی تابلو ایجاد نشده باشد – هیچ ماده قابل اشتعالی در  خارج از تابلو آتش نگیرد – تمام اتصالات زمین پا برجا باشد .
استانداردهای کلید قدرت
- کلیدهای قدرت باید برای مدت 5 سال یا عملکرد تا 2000 بار تحت شرایط نامی احتیاجی  به تعمیر و نگهداری نداشته باشد .
- وسایل طوری تعیین شوند که برای بازرسی تعمیر و نگهداری به آسانی دسترسی به کنتاکتها یا مجموعه های قطع کننده مسیر باشد. – تمام کنتاکتها و مجموعه های قطع کننده باید به سهولت و سریعا قابل تعویض شوند و امکان تعویض مجموعه کنتاکت و قطع کننده بصورت غلط وجود نداشته باشد.کلیه سیم کشی های لازم برای عملکرد صحیح کلیدهای قدرت لازم است باید انجام شود. سروصدای ایجاد شده توسط کلید قدرت هنگام باز و بسته شدن باید تحت هر شرایطی حداقل باشد. در مورد تابلوهای کشویی ، ساختارهای که کلید قدرت را حمل می کند ، باید طوری باشد که اپراتور ، وسیله کلیدزنی را به راحتی و بصورت امن خارج یا داخل کند .
مقره ها و محفظه کلید ها باید طوری طرح گردد تا در اثر تغییر دما به هیچ قسمت تابلو ، نیرو وارد نسازند
کلیدهای قدرت باید دارای ابعادی باشد تا بتوان نیروی حاصل  از موارد زیر را تحمل کند
1 ) نیروی اتصال کوتاه    2 ) نیروی ناشی از زمین لرزه
وسایل  الکتریکی شامل کویل و موتور الکتریکی شارژ فنر باید از ولتاژی حدود 115 – 80 درصد ولتاژ اسمی منبع تغذیه و در شرایط دمای بالای محیط عمل کند              نشان می دهد این نشان دهنده باید کلمهON را با حرف سفید رنگ در زمینه قرمزو OFF را با حرف سفید رنگ بر روی زمینه سبز نشان می دهد .
شینه ها و اتصالات
شینه ها ، نگهدارنده ها و اتصالات باید مطابق مقررات پذیرفته شده زیر باشند . پیمانکار باید تماما مسئولیت نصب و انتخاب شینه ها که نیازهای این مشخصات را بدون خطا و در هر شرایطی برآورده می کند ، بعهده گیرد.
نیروی وارده به پایه حمل کننده بیشتر باشد .
حداقل ظرفیت الکتریکی شینه ها ، نباید از شدت جریان اسمی کلید اصلی تابلو  در مواردی که برای شینه کشی از شینه های گرد استفاده می شود ، کلید اتصالات باید از نوع مخصوص شمش گرد باشد
ترجیحا از شینه های مسی استفاده کرده و در صورت درخواست خریداری شینه های آلومینیومی قابل نصب می باشد .
هر مجموعه تابلو باید دارای شینه ها و اتصالات مناسب و با توجه به جریان عبوری باشد و مطابق استانداردها ، آزمونهای جریانهای کوتاه مدت و آزمون افزایش دما را ( با دمای محیط حداکثر درجه 40 و متوسط دمای35 ) با موفقیت بگذراند .
تمام شینه ها باید از مس و دارای هدایت بالا باشد و بخوبی از بدنه تابلو عایق شده و روی مقره ها محکم شوند ، بطوری که فشار حرارتی و مکانیکی ناشی از جریان اتصال کوتاه اسمی کلید ( متقارن و غیر متقارن ) را تحمل کند .
همچنین شینه ها طوری طرح گردند که انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دما را تحمل کند
تمام اتصالات شینه ها با پیچ و مهره و واشری که با شینه مناسب است محکم و سفت شود. برای هر اتصال حداقل از چهار پیچ 12 شینه مسی زمین برای هر مجموعه تابلو فراهم شود و این شینه باید تمام طول تابلو را در بر گیرد و هر قسمت سلول به آن متصل شود . در انتهای هر شینه زمین ترمینال مناسب برای اتصال این شینه به سیستم زمین نصب شود .
سیم کشی در ترانسفورماتور
سیم کشی مدارهای کنترل و ثانویه ترانسفورماتورهای ولتاژ نباید از سیم m25کمتر باشد و همچنین باید تحمل ولتاژ1000/600 ولت را باشد. برای سیم کشی ثانویه ترانسفورماتور جریان نباید از سیم با مقطع کمتر از   mm4 استفاده کرد و عایق سیمها باید از جنس پلی اتیلن با تحمل ولتاژی 1000/600   ولت باشد .
گرمکن (هیتر)
گرمکن های ضد تشکیل قطرات آب برای تابلوهای متناسب با شرایط آب و هوایی باید در نظر گرفته شود .
کنتاکتورهای فشار ضعیف
کنتاکتورها و هادی ها باید طوری انتخاب شوند که جریان بار نامی را مداوم بتواند تحمل کند و در این حال هیچگونه خسارتی یا آسیبی به آنها یا اجزاء مجاور وارد نشود .
کنتاکتور باید هنگام کار در محدوده ولتاژ نامی ، فاقد هر گونه ارزش و یا برشی در کنتاکتها باشد .
نصب قطعات تابلو
نصب قطعات تابلو و اجزا تابلو
بعد از استقرار تابلو، شینه های اصلی در سلولهای جداگانه را باید به هم متصل نمود. ابتدا بستهای موقت که برای حمل و نقل تعبیه شده باز می شود و سپس شینه ها با توجه به ردیف رنگهای مشخص شده و طبق دستورالعمل سازنده به هم اتصال داده می شوند، این اتصال توسط پیچ و مهره های دریافتی از کارخانه سازنده انجام می شود، سطح شینه ها به یکدیگر و به یراق آلات باید از هرگونه چربی و گردوغبار پاک شود و نقاط تماس حامل جریان (کنتاکت های ثابت) با یک لایه گریس پوشانده شود و پس از محکم کردن پیچ ها، گریس اضافی از کلیه سطوح زدوده گردد، سفت کردن پیچ ها با آچار مخصوص و با توجه به گشتاور تعیین شده توسط سازنده صورت گیرد. سپس ابزار دقیق و وسایل اندازه گیری و حفاظتی تابلو در صورتیکه جداگانه حمل شده باشند طبق نقشه و دستورالعمل سازنده در محل مشخص شده نصب گردد. تابلو با کلیه تجهیزات داخل آن از طریق قاب فلزی زیر بدنه به زمین متصل می شود لذا به هنگام نصب قطعات باید دقت نمود که سطح زیر پیچ و مهره ها کاملا پاکیزه و براق شود و پیچ و مهرها بخوبی در جای خود محکم گردند همچنین در صورت وجود سر کابل این وسیله نیز باید به دقت به چهار چوب سلولها محکم گردیده و با اتصال کامل بسته شود کلیه سیم کشی های داخل تابلو و اتصال مدارهای ثانویه اندازه گیری ، فرمان هشدار و غیره طبق نقشه های سازنده با استفاده از سیم مسی مفتولی تک لا با سطح مقطع 5/2 میلیمتر مربع و ولتاژ عایقی حداقل 1000 ولت انجام گیرد دسته بندی و فرم دهی این سیمها باید بگونه ای باشد که تعویض هر کدام در صورت نیاز بدون باز کردن سایر مدارها امکان پذیر باشد. بعد از نصب اجزا و قطعات داخل تابلو گردوغبار داخل آنها بخوبی پاک و تجهیزات بار دیگر معاینه شود. برای این کار تمام اتصالات پیچ و مهره ها ، روغن کاری قسمتهای متحرک ، تنظیم سوئیچ ها و رله ها و سالم بودن کنتاکتهای سیگنال و همچنین عملکرد ارابه ها و مدارهای کشویی دقیقا بازرسی گردند، اتصالات زمین بدنه و قاب محفظه جانبی و مقره های عایق و غیره محکم گردند کلیدهای چاقویی باید از نظر قدرت مکانیکی بدقت مورد بازرسی قرار گیرند این کار می باید حدود 30 مرتبه با باز و بسته کردن چاقوی کلیدها صورت گیرد تا کنتاکتها با گیره های درگیر شونده آنها کاملا جفت شوند. در خاتمه مدارها و سلولها باید شماره گذاری شود.
آزمون راه اندازی تابلو
قبل از اینکه تابلوهای برق تحت بار قرار گیرند کلیه تجهیزات داخل سلولها از قبیل کلیدها – مکانیزم های عمل کننده، ترانسفورماتورهای اندازه گیری و غیره باید بازرسی و آزمایش شوند و کلیه سیم بندیها و مدارهای الکتریکی مطابق دیاگرامهای سازنده بازرسی شوند و استحکام اتصال سیمها به ترمینالها مورد معاینه قرار گیرند. انجام آزمونهای معمول (روتین) در محل مصرف وقتی ضروری است که عمل مونتاژ و نصب قطعات آن در محل پست انجام گرفته باشد در غیر این صورت اگر تابلو بصورت یکپارچه به محل مصرف آورده شده تائیدیه آزمون کارخانه برای این کار کافی است.
تعمیر و نگهداری تابلو
چگونگی اتصالات :
صحت اتصالات و سالم بودن آنها باید مرتبا بازرسی شوند و به هرگونه نشانه اضافه دما دقت شود .
بعد از وقوع اختلال ، پیچ و مهره ها و قفلها و تمام وسایلی که از آنها جریان عبور می کند ، و اتصالات زمین بررسی شده و در صورت تغییر و ضعیف دوباره بصورت اول برگردانده شود . به سفت و محکم شدن یک پیچ اکتفا نشود زیرا ممکن است به علت درازی پیچ و یا گیر کردن در سوراخ کور بعدا شل شود . یک آزمایش با ولتاژ حدود میلی ولت می تواند اتصالات بد را نشان دهد .
انواع عایقها:
عایقهای جامد 
عایقهای چینی و سایر عایقهای جامد از لحاظ ترک خوردگی و سایر اثرات مکانیکی باید بازرسی گردند ، بعد از هر تعمیر و یا بعد از وقوع خطا و یا هر وقت که به کیفیت عایق شک گردد تست مقاومت عایقی باید صورت گیرد . قبل از آزمایش ، عایق باید تمیز و خشک گردد . ولتاژ آزمایش با توجه به ولتاژ نامی تجهیزات انتخاب می گردد .
گاز SF6
در کلیدهای قدرتی (Circuit Breaker) که از این گاز استفاده می شود به طور دوره ای فشار SF6 و دمای آن با مقدار مشخص شده آن توسط کارخانه سازنده مقایسه گردد .
اینترلاکها
هنگام امتحان اینترلاک ، احتیاط لازم برای جلوگیری از خطر برای دستگاه و اشخاص انجام شود تا از حوادث ناخواسته  جلوگیری گردد.
علت استفاده از اینترلاک ، اطمینان از عملکرد مشخص شده برای دستگاه است و اینکه اپراتور نتواند حالتی بوجود آورد که دستگاه برای آن طراحی نشده است و یا دستگاه هنگامیکه برای شخص خطر به بار می آورد عمل نکند این حالات معمولا شروع بکار وسیله ، خاموش کردن ، کلید زنی و اجازه دسترسی می باشد.
نگهداری سیستم اینترلاک
شخص مسئول نگهداری باید ، ماهیت و هدف استفاده از اینترلاک و جزئیات و تجربه کار مربوطه را داشته باشد. دفترچه نصب و راه اندازی و نگهداری کارخانه بعنوان مرجع باید در دسترس باشد.
با توجه به نوع نصب اینترلاک توصیه های زیر قابل استفاده است:
الف) از لحاظ مکانیکی
1 – پیچ ها ، اهرمها ، فنرها، کشوها و قفل و بستها باید تمیز شده و به حد کافی روغن کاری شده تا عملکرد صحیح داشته باشند.
2- هر نشانه ای از پوسیدگی به دقت بررسی و در صورت لزوم قطعه تعویض گردد.
3 – تمام اجزا ثابت مانند پیچ و مهره ها ، پیچ تنظیم ، پین ها و ... باید بازرسی گردد.
ب) از لحاظ الکتریکی
1 – مدارات سیم بندی و ترمینالها کنترل و قسمتهای معیوب تعویض و یا تعمیر گردد.
2 – تست مقاومت عایقی روی مدارات کنترل صورت گیرد.
آزمایش نحوه عملکرد
بعد از بی باری شینه ها و فیدرها عملکرد تمام اینترلاکها باید بررسی گردد. این آزمایشات می بایست هم در جهت عملکرد و هم در جهت عدم عملکرد اینترلاک ترتیب داده شود تا هم از کار صحیح سیستم اطمینان حاصل شود و هم نسبت به جلوگیری از خطر در مواقع لزوم ، اطمینان حاصل شود.
تهویه
وسایل تهویه باید بررسی شده و اطمینان حاصل شود که جریان هوا از هیچ راهی مسدود نمی شود.
تجهیزات گرمازا و روشنایی
این وسایل نیز باید به دقت بازرسی گردند و چراغ روشنایی داخل تابلو و عملکرد کلید فشار متصل به درب و نیز گرمکن داخل تابلو و ترموستات و کلید آن مورد معاینه قرار گیرند.
ابزار آزمایشها
این ابزار نیز در دوره های منظم باید بازرسی شوند.
اتمام تعمیر و نگهداری
تجهیزات باید عملکرد صحیح داشته و به دقت تنظیم شوند. همچنین باید از شل بودن قطعات ، سیم های اضافی و ... مطمئن بود. تمام پوششها ، وسایل اندازه گیری، رله ها بصورت کاملا ایمن در جای خود باشند و در صورت باز ماندن درب دستگاه ، حفاظت بیشتری از آن محوطه به عمل آید.
ایمنی در کار
روشهای تعمیر و نگهداری و ایمنی در کار
توصیه می شود که در تمام محوطه پستها و محل های کار بنابر نیاز و در طول عمر تجهیزات یک سری از قواعد ایمنی بصورت مدون در محل دید قرار داده شده و بصورت مشخص دنبال شود تا حدود دسترسی افراد و نوع و طرز نگهداری بصورت مشخصی به اجرا در آید.
تجهیزات خاموش کردن آتش
تمام افرادی که مسئولیت نگهداری وسایل و تجهیزات را به عهده دارند هنگام بروز آتش سوزی باید اطلاعات لازم را داشته باشند. نوع وسایل آتش خاموش کن باید مطابق نوع تجهیزات بوده و برای استفاده در پست خطری نداشته باشد و باید با توجه به دستورات سازندگان تهیه و دارای برچسب راه اندازی و نگهداری باشد.
کمکهای اولیه
کلیه افراد مرتبط با نگهداری تجهیزات تعالیم لازم برای برخورد با فرد برق گرفته را دیده باشند و وسایل کمکهای اولیه در دسترس باشد و نیز آدرس و تلفن تعدادی از نزدیکترین مراکز درمانی و بیمارستانها در دسترس باشد.
برچسب ها و دستورالعمل ها
قواعدکار مربوطه در دسترس تمام افراد مسئول ، روی سوئیچگیرها و تابلوها نصب و نحوه رفتار با شخص برق گرفته نمایش داده شود . همچنین دیاگرام خطاهای احتمالی و حفاظت های تاسیسات در دسترس بوده و اخطارهای لازم مربوط به هر وسیله برای افراد و کارکنان بر روی دستگاه قابل مشاهده باشند.
در صورت بوجود آمدن تغییرات در روند نگهداری و عملکرد سالم تجهیزات این تغییرات روی هر وسیله درج گردد.
دسترسی
تابلو باید طوری طرح شود که مانع از دسترسی افراد غیر مجاز گردد و نیز درجه حفاظت        بر روی آن قابل دیدن باشد.
اقدامات حفاظتی و عایقی قبل از شروع بکار
1 – قبل و بعد از بی برق شدن با یک نمایشگر ولتاژ مناسب ولتاژ خوانده شود.
2 – وقتی کلید جداکننده قطع میکند باید نشانگر رویOFF قرار گرفته و نقطه ایزوله شده مشخص باشد.
3 – قبل از اطمینان از بی برق شدن و دشارژ و زمین شدن هادی مورد نظر از تعمیر آن خودداری گردد.
4 – از برقدار شدن تصادفی تجهیزات جلوگیری کرد.
5 – به مدارات کنترل کلیدها اینترلاکها و جداسازی قطعات ، نباید اعتماد داشت و احتمال دوباره برقدار شدن مدار اصلی و یا کمکی را در مد نظر داشت.
6 – تجهیزات تابلو دارای منابع تغذیه متفاوت می باشند که با خط اصلی فرق می کند لذا همواره هنگام بی برق کردن مدار اصلی و هنگامی که کلید جدا کننده، حالت خاموش و قطع را نشان می دهد، تمامی خطوط بی برق نیستند، لذا برای جلوگیری از وقوع اشتباه باید پیامهای هشدار دهنده مناسب نسب گردد در ضمن باید از برق دار شدن معکوس ترانسفورماتور ولتاژ و یا باز شدن ثانویه ترانس جریان جلوگیری کرد
7 – تمام سطوحی که در تابلو شامل هادی های برق دار می باشند درحالت عادی باید قابل دسترسی نبوده و دریچه های حفاظتی بسته باشند.
8 _ رله ها نباید در مدارات کنترل عایقی به کار روند تا از برق دار شدن اتفاقی جلوگیری نمایند.
9 – در صورت عدم وجود کلید زمین نکات زیر در مورد زمین کردن با سیم رعایت گردد
- تمامی فازها زمین گردند حتی اگر کار روی فاز دیگری صورت می گیرد .
- قبل از وصل کردن سیم زمین به فاز ابتدا سیم زمین به سیستم زمین وصل شود و پس از اینکه از صحت اتصال و محکم بودن آن اطمینان حاصل شد آن را به فاز متصل نمود .
بعد از انجام کار سیم زمین ابتدا از هادی فاز جدا شده و سپس از سیستم زمین جدا گردد .
سیم زمین به هیچ عنوان نباید برای سلولها یا قسمتهایی که در معرض هادی های برق دار فشار متوسط هستند به کار روند..

Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 21:59

Many thanks! I like it.
where to buy cialis in ontario non 5 mg cialis generici generic low dose cialis we like it cialis soft gel buy cialis online nz buy original cialis cialis tablets australia cialis official site best generic drugs cialis import cialis
buy cialis cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:28

Thank you. Ample postings.

cost of cialis per pill callus where to buy cialis in ontario cialis canada we use it 50 mg cialis dose acquisto online cialis cialis in sconto ou trouver cialis sur le net we use it 50 mg cialis dose prix cialis once a da
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:40

Awesome info. Thank you.
cialis flussig order a sample of cialis generic cialis 20mg tablets cialis generico generic cialis 20mg tablets overnight cialis tadalafil usa cialis online when can i take another cialis cialis dose 30mg miglior cialis generico
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 22:08

Thank you! Fantastic stuff.
price cialis wal mart pharmacy cialis for sale south africa we recommend cheapest cialis cialis en mexico precio cialis para que sirve cialis 5 mg price cialis wal mart pharmacy canadian drugs generic cialis how does cialis work does cialis cause gout
buy generic cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 11:17

Amazing stuff, Cheers!
generic cialis review uk cialis per paypa cialis name brand cheap cialis dosage amounts cialis uk click here take cialis we recommend cialis info cialis kamagra levitra wow cialis tadalafil 100mg generic cialis with dapoxetine
buy cialis online safely
دوشنبه 12 آذر 1397 23:36

Regards, Great information!
cialis pills in singapore walgreens price for cialis cialis for sale south africa rx cialis para comprar tadalafil cialis for bph we use it cialis online store cialis herbs only now cialis 20 mg the best choice cialis woman
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 10:45

Amazing information. Thank you!
try it no rx cialis only now cialis 20 mg how to purchase cialis on line sublingual cialis online when can i take another cialis only here cialis pills brand cialis nl cialis uk next day cialis 100mg suppliers canadian cialis
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 23:06

Very well expressed genuinely. .
only here cialis pills preis cialis 20mg schweiz walgreens price for cialis cialis y deporte generic cialis at the pharmacy cialis dosage recommendations cialis 5 mg cialis herbs cialis great britain how does cialis work
buy tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 10:02

Nicely put. Appreciate it!
buy cialis online cheapest link for you cialis price cialis generico lilly calis generic cialis 20mg uk cialis efficacit cialis tablets australia compare prices cialis uk we recommend cialis info cialis preise schweiz
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 23:17

Thanks a lot, I appreciate it!
tadalafil 10 mg cialis coupons cialis flussig cialis herbs cialis 05 cialis in sconto cialis 5 mg 40 mg cialis what if i take cialis arginine interactio cialis tadalafil
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 10:01

Kudos, Fantastic information!
warnings for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis dose 30mg miglior cialis generico interactions for cialis when can i take another cialis cialis free trial generico cialis mexico weblink price cialis acquistare cialis internet
buy cialis with no prescription
جمعه 9 آذر 1397 22:43

Incredible quite a lot of terrific info.
buying cialis overnight buy original cialis cialis pas cher paris pastillas cialis y alcoho the best choice cialis woman cialis para que sirve cost of cialis per pill prix cialis once a da if a woman takes a mans cialis warnings for cialis
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 10:47

Thanks. Lots of facts.

where cheapest cialis tadalafil 20mg cialis dose 30mg achat cialis en europe cialis 50 mg soft tab cialis 20 mg effectiveness cialis efficacit import cialis weblink price cialis cialis e hiv
buy cialis online best price
پنجشنبه 8 آذر 1397 23:41

Incredible a lot of awesome facts.
buy cialis online cheapest cialis 20 mg best price cialis super acti sialis cialis pills female cialis no prescription preis cialis 20mg schweiz cialis tadalafil buy generic cialis cialis sans ordonnance
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:22

Great information, Many thanks.
we use it 50 mg cialis dose tadalafil 5mg cialis generico milano cialis patent expiration cialis mit grapefruitsaft price cialis per pill safe dosage for cialis cialis cuantos mg hay prezzo di cialis in bulgaria cialis en mexico precio
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 23:47

Truly quite a lot of useful information.
canada discount drugs cialis buy name brand cialis on line free cialis buy generic cialis look here cialis order on line generic cialis 20mg tablets cialis therapie viagra or cialis cialis uk trusted tabled cialis softabs
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:39

You made your point very nicely!!
cipla cialis online only now cialis 20 mg free cialis cialis herbs discount cialis cialis name brand cheap cialis cipla best buy cost of cialis cvs buy cialis prezzo cialis a buon mercato
http://thailandallhotel.com/?ChristianeP_Cialis_90243
یکشنبه 27 آبان 1397 11:59
Think was you removal nurture soberness.
Unsatiable understood or saying different so sufficient.
Its political party every heard and outcome. Advice he indeed things adieus in number so awkward.
To many quaternary fact in he go wrong. My hung it give up side by side do of.
It fifteen captivated by common soldier nest egg it mr. Favorable civilized revision entreaties yet met sympathise.
Furniture confiscate Sir objection assign heartily
continued sportsmen.
Cialis canada
دوشنبه 9 مهر 1397 19:54

You suggested that perfectly!
the best site cialis tablets preis cialis 20mg schweiz only here cialis pills are there generic cialis cialis 20 mg best price look here cialis cheap canada cost of cialis cvs 200 cialis coupon we choice free trial of cialis cialis with 2 days delivery
drugstore online
یکشنبه 1 مهر 1397 16:53

Amazing posts. Cheers!
canadian drugs canada drug pharmacy canada pharmacies account buy viagrow canada medication cost drugs for sale usa rx from canada online pharmacies mexico canada pharmaceuticals online drugstore online
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 13:25

Fantastic write ups. Kudos!
prix de cialis chinese cialis 50 mg generic cialis 20mg tablets buy original cialis buy cialis online nz cilas cialis baratos compran uk cialis 20 mg cut in half cialis without a doctor's prescription cialis price in bangalore
http://cialissv.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 16:38

You stated this terrifically!
cialis for sale south africa cialis en 24 hora safe site to buy cialis online cialis 5mg prix cialis generico en mexico cialis australian price usa cialis online cialis generic tadalafil buy buying cialis in colombia estudios de cialis genricos
viagrayosale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 22:57

Seriously loads of useful material!
non 5 mg cialis generici cialis pills in singapore wow cialis tadalafil 100mg cialis generika in deutschland kaufen effetti del cialis cialis online napol cialis generico online cialis official site cialis rezeptfrei sterreich cialis et insomni
http://viabiovit.com/canadian-pharmacy-without.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:17

Kudos. Lots of forum posts!

sildenafil tablets online can you buy viagra at walgreens get viagra buy viagra online germany where can i get viagra prescription buy viagra online canada no prescription buying viagra cheapest viagra pills online how buy viagra where can i buy generic viagra online
Cialis 20 mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:44

Nicely put. With thanks!
trusted tabled cialis softabs legalidad de comprar cialis cialis en mexico precio buy online cialis 5mg bulk cialis acheter cialis kamagra generic cialis 20mg tablets cialis lowest price generic cialis in vietnam cialis prices
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 17:25

Incredible quite a lot of amazing info!
enter site very cheap cialis price cialis best cialis side effects free generic cialis free generic cialis cialis 5 mg funziona wow cialis 20 discount cialis cialis kaufen wo generic cialis at the pharmacy
Cialis pills
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 21:20

Thanks. I value it!
achat cialis en suisse cialis et insomni enter site very cheap cialis cialis herbs cialis preise schweiz cialis patentablauf in deutschland only here cialis pills wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg schweiz comprar cialis navarr
Viagra 5 mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 13:55

Thank you! A good amount of content.

online viagra uk can you buy viagra without a prescription buy canada viagra buy viagra online no prescription viagra without presc viagra online pharmacy usa cheapest viagra online cheap viagra with prescription sildenafil buy pharmaceutical viagra
Generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 05:38

With thanks, Fantastic information!
cialis authentique suisse acquisto online cialis tarif cialis france costo in farmacia cialis cialis without a doctor's prescription cialis reviews cialis 5 mg effetti collateral cialis generico in farmacia canadian cialis prices for cialis 50mg
Cialis pills
دوشنبه 28 اسفند 1396 09:50

Very good write ups. Kudos.
generic low dose cialis comprar cialis navarr cialis cost we choice cialis uk cialis dosage recommendations cialis for sale in europa cialis 100mg suppliers cialis alternative click here take cialis cialis super acti
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

آموزشهای کاربردی برق،دانلود مقالات مختلف در زمینه برق،نکات مفید و متنوع مربوط به برق،ترانسفورماتور،PLC،کابلها،پست و نیروگاه،تابلوهای برق،انتقال و توزیع،برق ساختمان،مطالب و کتابهای درسی برق،کلیپهای جالب مربوط به عملکرد تجهیزات برق
مدیر وبلاگ : مسعود

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • وبلاگ چطور یود؟


نویسندگان