تبلیغات
وبلاگ مهندسی برق قدرت - موتورهای الکتریکی
وبلاگ مهندسی برق قدرت
***فقط برق***

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

موتورهای الکتریکی

مقدمه ای هم درباره موتورهای الکتریکی بدانید

:

یک موتور الکتریکی ، الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند

. عمل عکس آن که تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریسیته است، توسط ژنراتور انجام می‌شود. این دو وسیله بجز در عملکرد ، مشابه یکدیگر هستند. اکثر موتورهای الکتریکی توسط الکترومغناطیس کار می‌کنند، اما موتورهایی که بر اساس پدیده‌های دیگری نظیر نیروی الکتروستاتیک و اثر پیزوالکتریک کار می‌کنند، هم وجود دارند.
ایده کلی این است که وقتی که یک ماده حامل جریان الکتریسیته تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن ماده از سوی میدان اعمال می‌شود. در یک موتور استوانه‌ای ، روتور به علت گشتاوری که ناشی از نیرویی است که به فاصله‌ای معین از محور روتور به روتور اعمال می‌شود، می‌گردد.
اغلب موتورهای الکتریکی دوارند، اما موتور خطی هم وجود دارند. در یک موتور دوار بخش متحرک (که معمولاً درون موتور است) روتور و بخش ثابت استاتور خوانده می‌شود. موتور شامل آهنرباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده است. گر چه این قاب اغلب آرمیچر خوانده می‌شود، اما این واژه عموماً به غلط بکار برده می‌شود. در واقع آرمیچر آن بخش از موتور است که به آن ولتاژ ورودی اعمال می‌شود یا آن بخش از ژنراتور است که در آن ولتاژ خروجی ایجاد می‌شود. با توجه به طراحی ماشین ، هر کدام از بخشهای روتور یا استاتور می‌توانند به عنوان آرمیچر باشند. برای ساختن موتورهایی بسیار ساده کیتهایی را در مدارس استفاده می‌کنند.

انواع موتورهای الکتریکی

موتورهای

DC

یکی از اولین موتورهای دوار ، اگر نگوییم اولین ، توسط مایکل فارادی در سال

1821م ساخته شده بود و شامل یک سیم آویخته شده آزاد که در یک ظرف جیوه غوطه‌ور بود، می‌شد. یک آهنربای دائم در وسط ظرف قرار داده شده بود. وقتی که جریانی از سیم عبور می‌کرد، سیم حول آهنربا به گردش در می‌آمد و نشان می‌داد که جریان منجر به افزایش یک میدان مغناطیسی دایره‌ای اطراف سیم می‌شود. این موتور اغلب در کلاسهای فیزیک مدارس نشان داده می‌شود، اما گاهاً بجای ماده سمی جیوه ، از آب نمک استفاده می‌شود.

موتور کلاسیک DC دارای آرمیچری از آهنربای الکتریکی است. یک سوییچ گردشی به نام کموتاتور جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل دو بار برعکس می کند تا در آرمیچر جریان یابد و آهنرباهای الکتریکی، آهنربای دائمی را در بیرون موتور جذب و دفع کنند. سرعت موتور DC به مجموعه ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچهای موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی ، بستگی دارد.

سرعت موتور DC وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان و با استفاده از تپها (نوعی کلید تغییر دهنده وضعیت سیم پیچ) در سیم پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر ، کنترل می‌شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعتهای پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای ترکشن (کششی) نظیر لکوموتیوها استفاده می‌کنند.
اما به هرحال در طراحی کلاسیک محدودیتهای متعددی وجود دارد که بسیاری از این محدودیتها ناشی از نیاز به جاروبکهایی برای اتصال به کموتاتور است. سایش جاروبکها و کموتاتور ، ایجاد اصطکاک می‌کند و هر چه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبکها می‌بایست محکمتر فشار داده شوند تا اتصال خوبی را برقرار کنند. نه تنها این اصطکاک منجر به سر و صدای موتور می‌شود بلکه این امر یک محدودیت بالاتری را روی سرعت ایجاد می‌کند و به این معنی است که جاروبکها نهایتاً از بین رفته نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اتصال ناقص الکتریکی نیز تولید نویز الکتریکی در مدار متصل می‌کند. این مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بیرون آن از بین می‌روند، با قرار دادن آهنرباهای دائم در داخل و سیم پیچها در بیرون به یک طراحی بدون جاروبک می‌رسیم.

موتورهای میدان سیم پیچی شده

(استاتور) بیرونی یک موتور DC را می‌توان با آهنرباهای الکتریکی تعویض کرد. با تغییر جریان میدان (سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی) می‌توانیم نسبت سرعت/گشتاور موتور را تغییر دهیم. اگر سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر قرار داده شود، یک موتور گشتاور بالای کم سرعت و اگر به صورت موازی قرار داده شود، یک موتور سرعت بالا با گشتاور کم خواهیم داشت. می‌توانیم برای بدست آوردن حتی سرعت بیشتر اما با گشتاور به همان میزان کمتر ، جریان میدان را کمتر هم کنیم. این تکنیک برای ترکشن الکتریکی و بسیاری از کاربردهای مشابه آن ایده‌آل است و کاربرد این تکنیک می‌تواند منجر به حذف تجهیزات یک جعبه دنده متغیر مکانیکی شود.

موتورهای یونیورسال

DC میدان سیم پیچی شده. اسم این موتورها از این واقعیت گرفته شده است که این موتورها را می‌توان هم با جریان DC و هم AC بکار برد، اگر چه که اغلب عملاً این موتورها با تغذیه AC کار می‌کنند. اصول کار این موتورها بر این اساس است که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می‌شود، جریان هم در سیم پیچی میدان و هم در سیم پیچی آرمیچر (و در میدانهای مغناطیسی منتجه) همزمان تغییر می‌کند و بنابراین نیروی مکانیکی ایجاد شده همواره بدون تغییر خواهد بود. در عمل موتور بایستی به صورت خاصی طراحی شود تا با جریان AC سازگاری داشته باشد (امپدانس/راکتانس بایستی مدنظر قرار گیرند) و موتور نهایی عموماً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود.

مزیت این موتورها این است که می‌توان تغذیه AC را روی موتورهایی که دارای مشخصه‌های نوعی موتورهای DC هستند بکار برد، خصوصاً اینکه این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار جمع و جور در سرعتهای بالا هستند. جنبه منفی این موتورها تعمیر و نگهداری و مشکل قابلیت اطمینان آنهاست که به علت وجود کموتاتور ایجاد می‌شود و در نتیجه این موتورها به ندرت در صنایع مشاهده می‌شوند، اما عمومی‌ترین موتورهای AC در دستگاههایی نظیر مخلوط کن و ابزارهای برقی که گاهاً استفاده می‌شوند، هستند.

موتورهای

AC

·

موتورهای AC تک فاز:

معمولترین موتور تک فاز موتور سنکرون قطب چاکدار است، که اغلب در دستگاه هایی بکار می رود که گشتاور پایین نیاز دارند، نظیر پنکه‌های برقی ، اجاقهای ماکروویو و دیگر لوازم خانگی کوچک

. نوع دیگر موتور AC تک فاز موتور القایی است، که اغلب در لوازم بزرگ نظیر ماشین لباسشویی و خشک کن لباس بکار می‌رود. عموماً این موتورها می‌توانند گشتاور راه اندازی بزرگتری را با استفاده از یک سیم پیچ راه انداز به همراه یک خازن راه انداز و یک کلید گریز از مرکز ، ایجاد کنند.

هنگام راه اندازی ، خازن و سیم پیچ راه اندازی از طریق یک دسته از کنتاکتهای تحت فشار فنر روی کلید گریز از مرکز دوار ، به منبع برق متصل می‌شوند. خازن به افزایش گشتاور راه اندازی موتور کمک می‌کند. هنگامی که موتور به سرعت نامی رسید، کلید گریز از مرکز فعال شده ، دسته کنتاکتها فعال می‌شود، خازن و سیم پیچ راه انداز سری شده را از منبع برق جدا می‌سازد، در این هنگام موتور تنها با سیم پیچ اصلی عمل می‌کند.

·

موتورهای AC سه فاز:

برای کاربردهای نیازمند به توان بالاتر، از موتورهای القایی سه فاز

AC (یا چند فاز) استفاده می‌شود. این موتورها از اختلاف فاز موجود بین فازهای تغذیه چند فاز الکتریکی برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار درونشان ، استفاده می‌کنند. اغلب ، روتور شامل تعدادی هادیهای مسی است که در فولاد قرار داده شده‌اند. از طریق القای الکترومغناطیسی میدان مغناطیسی دوار در این هادیها القای جریان می‌کند، که در نتیجه منجر به ایجاد یک میدان مغناطیسی متعادل کننده شده و موجب می‌شود که موتور در جهت گردش میدان به حرکت در آید.

این نوع از موتور با نام موتور القایی معروف است. برای اینکه این موتور به حرکت درآید بایستی همواره موتور با سرعتی کمتر از فرکانس منبع تغذیه اعمالی به موتور ، بچرخد، چرا که در غیر این صورت میدان متعادل کننده‌های در روتور ایجاد نخواهد شد. استفاده از این نوع موتور در کاربردهای ترکشن نظیر لوکوموتیوها ، که در آن به موتور ترکشن آسنکرون معروف است، روز به روز در حال افزایش است. به سیم پیچهای روتور جریان میدان جدایی اعمال می‌شود تا یک میدان مغناطیسی پیوسته ایجاد شود، که در موتور سنکرون وجود دارد، موتور به صورت همزمان با میدان مغناطیسی دوار ناشی از برق AC سه فاز ، به گردش در می‌آید. موتورهای سنکرون را می‌توانیم به عنوان مولد جریان هم بکار برد.

سرعت موتور AC در ابتدا به فرکانس تغذیه بستگی دارد و مقدار لغزش ، یا اختلاف در سرعت چرخش بین روتور و میدان استاتور ، گشتاور تولیدی موتور را تعیین می‌کند. تغییر سرعت در این نوع از موتورها را می‌توان با داشتن دسته سیم پیچها یا قطبهایی در موتور که با روشن و خاموش کردنشان سرعت میدان دوار مغناطیسی تغییر می‌کند، ممکن ساخت. به هر حال با پیشرفت الکترونیک قدرت می توانیم با تغییر دادن فرکانس منبع تغذیه ، کنترل یکنواخت تری بر روی سرعت موتورها داشته باشیم.

موتورهای پله‌ای

. یک موتور پله‌ای ترکیبی از یک موتور الکتریکی DC و یک سلونوئید است. موتورهای پله‌ای ساده توسط بخشی از یک سیستم دنده‌ای در حالتهای موقعیتی معینی قرار می‌گیرند، اما موتورهای پله‌ای نسبتا کنترل شده ، می‌توانند بسیار آرام بچرخند. موتورهای پله‌ای کنترل شده با کامپیوتر یکی از فرمهای سیستمهای تنظیم موقعیت است، بویژه وقتی که بخشی از یک سیستم دیجیتال دارای کنترل فرمان یار باشند.

موتورهای خطی

(چرخش) گردشی تولید کند، یک نیروی خطی توسط ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی سیار در طولش ، بوجود آورد. موتورهای خطی اغلب موتورهای القایی یا پله‌ای هستند. می‌توانید یک موتور خطی را در یک قطار سریع السیر ماگلیو مشاهده کنید که در آن قطار روی زمین پرواز می‌کند.

یک موتور خطی اساساً یک موتور الکتریکی است که از حالت دوار در آمده تا بجای اینکه یک گشتاور

http:\\daneshnameh.roshd.ir

نوع دیگری از موتورهای الکتریکی موتور پله‌ای است، که در آن یک روتور درونی ، شامل آهنرباهای دائمی توسط یک دسته از آهنرباهای خارجی که به صورت الکترونیکی روشن و خاموش می‌شوند، کنترل می‌شود

یکی از انواع موتورهای موتور ینیورسال است

آهنرباهای دائم در

Olejki Konopne CBD
سه شنبه 2 بهمن 1397 08:47
Keep on writing, great job!
krzem do picia cena
یکشنبه 30 دی 1397 20:30
This piece of writing will help the internet visitors for setting up new blog or even a blog from start
to end.
Krzem W PłYnie
جمعه 28 دی 1397 14:52
I think everything said was actually very logical. But, what about this?

suppose you were to create a awesome post title? I mean, I don't want to tell you how
to run your website, but what if you added
something to maybe get people's attention? I mean وبلاگ مهندسی برق قدرت - موتورهای الکتریکی is a little vanilla.
You should look at Yahoo's front page and note how
they create article titles to grab people to open the links.
You might try adding a video or a related pic or two
to get readers interested about what you've written. In my opinion, it
would make your website a little livelier.
Olejki CBD
چهارشنبه 19 دی 1397 17:20
Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author.
I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later on. I
want to encourage you to continue your great work, have a nice morning!
buy cialis with no prescription
جمعه 16 آذر 1397 10:24

You've made your point.
cialis daily dose generic prices for cialis 50mg wow cialis tadalafil 100mg we like it safe cheap cialis 200 cialis coupon cialis y deporte generic cialis in vietnam generic cialis levitra cialis canadian drugs cialis usa cost
buy tadalafil
پنجشنبه 15 آذر 1397 15:13

Amazing loads of superb material.
generic cialis pill online cialis coupons printable what is cialis buy cialis online cialis et insomni cialis price in bangalore cialis generisches kanada cialis cuantos mg hay online cialis generic cialis in vietnam
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 19:18

You made the point!
generic low dose cialis costo in farmacia cialis cialis coupon cialis dosage recommendations cialis 5mg cialis free trial cheap cialis acquisto online cialis cialis kamagra levitra cialis 20 mg best price
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:38

This is nicely expressed. .
overnight cialis tadalafil buying cialis in colombia ou trouver cialis sur le net click here to buy cialis cialis price thailand buying brand cialis online acquistare cialis internet cialis coupons printable usa cialis online we recommend cheapest cialis
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 18:21

Whoa all kinds of fantastic tips!
cialis from canada generic cialis tadalafil buying cialis in colombia cialis 20mg cialis cost cialis 5mg cialis coupons cialis official site generic cialis at the pharmacy safe site to buy cialis online
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:11

Information very well applied..
cialis 10 doctissimo 5 mg cialis coupon printable cialis farmacias guadalajara opinioni cialis generico buy cialis online legal no prescription cialis cheap safe dosage for cialis cialis generico milano prices on cialis 10 mg free generic cialis
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 19:12

Incredible loads of fantastic tips.
prezzo cialis a buon mercato price cialis wal mart pharmacy costo in farmacia cialis cialis canada ou acheter du cialis pas cher cialis canada cialis canada on line india cialis 100mg cost cialis vs viagra acheter du cialis a geneve
buy generic cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 06:50

With thanks! I value it.
prices for cialis 50mg click here cialis daily uk cialis prezzo di mercato viagra cialis levitra cialis ahumada achat cialis en itali cialis prices in england wow cialis tadalafil 100mg cialis lowest price prezzo cialis a buon mercato
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 18:43

You said that wonderfully.
opinioni cialis generico cialis bula buy name brand cialis on line how to buy cialis online usa cialis patentablauf in deutschland cialis farmacias guadalajara only best offers 100mg cialis cialis bula cialis billig tadalafilo
buy cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 06:21

Amazing lots of valuable info.
wow cialis 20 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20mg wow look it cialis mexico purchasing cialis on the internet cialis per paypa costo in farmacia cialis can i take cialis and ecstasy cialis side effects dangers only here cialis pills
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 19:05

With thanks, Loads of content!

rx cialis para comprar prix cialis once a da we recommend cheapest cialis cialis generic availability canadian discount cialis cialis 50 mg soft tab look here cialis cheap canada we use it cialis online store warnings for cialis cialis usa cost
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 05:59

Nicely put. Kudos.
only best offers cialis use buying cialis overnight warnings for cialis cialis coupons cialis sicuro in linea cialis pills price each how do cialis pills work american pharmacy cialis generic cialis 20mg tablets cialis qualitat
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 18:42

Nicely put, Many thanks.
cialis pills price each we choice free trial of cialis non 5 mg cialis generici trusted tabled cialis softabs we use it 50 mg cialis dose get cheap cialis cialis daily new zealand generic cialis 20mg uk click here cialis daily uk import cialis
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:55

With thanks! I appreciate it!
canadian discount cialis buying cialis in colombia achat cialis en europe order cialis from india preis cialis 20mg schweiz cost of cialis per pill cialis dosage cialis daily comprar cialis navarr cialis cuantos mg hay
buy cialis online best price
پنجشنبه 8 آذر 1397 19:41

Thanks, Terrific information.
tadalafil 5mg buy online cialis 5mg cialis daily cialis coupons overnight cialis tadalafil cialis canada rx cialis para comprar cialis 10 doctissimo viagra or cialis viagra or cialis
buy tadalafil online
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:58

Fantastic information, Appreciate it!
cialis diario compra low dose cialis blood pressure cialis price in bangalore online cialis wow look it cialis mexico canadian drugs generic cialis tadalafil acheter du cialis a geneve side effects of cialis cialis e hiv
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 19:04

Nicely put, Regards.
low dose cialis blood pressure cialis daily dose generic tadalafil safe dosage for cialis achat cialis en europe cialis 5 mg funziona prices on cialis 10 mg tesco price cialis cialis dosage cialis dose 30mg
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:24

Seriously all kinds of beneficial advice!
buy generic cialis interactions for cialis cialis kamagra levitra enter site natural cialis generic cialis levitra cialis great britain tadalafil 20mg cialis sale online opinioni cialis generico best generic drugs cialis
diät tabletten
جمعه 25 آبان 1397 15:10
Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this
article? I'd really like to be a part of online
community where I can get feed-back from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Cheers!
GrüNe Gerste zum abnehmen
جمعه 25 آبان 1397 02:56
Can I simply say what a comfort to uncover an individual who really knows what they are talking about on the
internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important.
More and more people need to check this out and understand this side of the story.

I was surprised that you aren't more popular because you surely possess
the gift.
extrem abnehmen mit tabletten
پنجشنبه 24 آبان 1397 21:45
Thanks for your personal marvelous posting!
I quite enjoyed reading it, you might be a great author.I will
be sure to bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great writing, have
a nice day!
vitamine per la crescita dei capelli
شنبه 5 آبان 1397 22:45
Good day! Do you know if they make any plugins to assist
with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Cheers!
integratori per far crescere i capelli
چهارشنبه 2 آبان 1397 01:49
Pretty! This was an extremely wonderful article.
Thanks for supplying these details.
pills to take for hair loss
چهارشنبه 25 مهر 1397 13:04
Hi there, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing facts, that's
genuinely fine, keep up writing.
die besten diätpillen
پنجشنبه 19 مهر 1397 19:29
Terrific article! This is the kind of information that should be shared across the
net. Disgrace on the search engines for no longer positioning this post
upper! Come on over and seek advice from my
web site . Thank you =)
buy cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:37

Beneficial data. Cheers!
cialis name brand cheap cialis for daily use cialis dose 30mg overnight cialis tadalafil wow cialis 20 walgreens price for cialis cialis for sale south africa cialis venta a domicilio cialis manufacturer coupon cilas
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

آموزشهای کاربردی برق،دانلود مقالات مختلف در زمینه برق،نکات مفید و متنوع مربوط به برق،ترانسفورماتور،PLC،کابلها،پست و نیروگاه،تابلوهای برق،انتقال و توزیع،برق ساختمان،مطالب و کتابهای درسی برق،کلیپهای جالب مربوط به عملکرد تجهیزات برق
مدیر وبلاگ : مسعود

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • وبلاگ چطور یود؟


نویسندگان